מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

תהליך ניוון חוליות

Understanding the ongoing process of subluxation, and the effect time plays on the subluxated spine.

 סבלוקסציה – תת נקיעה שידרתי – Subluxation 
סבלוקסציה הינה תופעה מורכבת של שינויים בתפקוד, מיבנה ושחיקה במפרקי עמוד השידרה, סחוס ומבנה העצם הגורמים ללחץ עצבי ולפשרה בשלמות המסרים הנוירולוגים. ליקוי זה משפיע על תפקוד איברי הגוף, רקמות ומערכות הגוף וגורם לשבירה והידרדרות הדרגתית בבריאות הגוף. תהליך זה גורם לפגיעה, חוסר איזון וחולי של הגוף. כשתת נקיעה מתרחשת היא גורמת להפרעות בהולכה עצבית לאזורים בגוף אליהם מתחברים עצבים אלו. תת נקיעה גורם לשינויים במבנה עמוד השידרה וכמו כן לשינויים ברקמות העצביות. שינויים אלה מחמירים בהדרגה כשהזמן לבדו עובד לרעת עמוד השידרה. השינויים במבנה עמוד השידרה לובשים צורה של ניוון ושחיקה מתמשכים הנקראים “ניוון הסבלוקסציה”. על-ידי הבנה של סוג ומידת השינויים ניתן להעריך כמה זמן קיימת סבלוקסציה בעמוד השידרה. מידע זה שמיש בהערכת הזמן והמאמץ שיש להשקיע בטיפול.

קימור נורמלי – Near Normal
זהו צילום צידי של עמוד שידרה צווארי. הפציינט מביט לצד ימין כמו בכל שאר התמונות בעמוד זה. אתם מביטים על צד ימין של הצוואר. קימור צווארי זה הוא בצורת קשת וקרוב לקימור נורמאלי ותקין. השווה צילום זה עם הבאים אחריו בעמוד זה. שים לב לקשת הצווארית הנורמאלית המופנית קדימה. קימור זה עוזר בספיגת זעזועים. שים לב למרווחי הדיסקים העבים והשווים שבין החוליות מהחוליה השנייה של הצוואר עד החוליה השביעית. מרווחים אלו הם תקינים. שים לב למבנה הריבועי, עם גבולות ברורים וחדים של גופי החוליות מקדימה. מצב זה הוא תקין ונורמאלי. חוליות נורמאליות בשאר עמוד השידרה מציגות מאפיינים דומים לאלו של הצוואר. במידה ונגרמת סבלוקסציה הנעזבת ללא תיקון, מתפתחים שינויים חמורים בצוואר הגורמים לנזק במבנה ותפקוד חוליות עמוד השידרה יחד עם נזק לעצבים ומגוון בעיות הנגרמות מאספקה לקויה של מסרים עצביים.

Phase One Subluxation Degeneration
שלב א – סבלוקסציה תהליך ניווני
שלב ראשון בתהליך ניווני זה ניראה בעשרים שנים ראשונות בחיי הפציינט. שלב זה מאופיין ע”י שינוי או איבוד של הקימור הצווארי התקין. בצילום זה ניתן לראות שהקימור הלורדוזי הנורמאלי אבד ואיננו. עמוד השידרה הצווארי פיתח קימור הפוך (קיפותי) שאינו תקין. מרווחי הדיסקים מתחילים להראות שינויים בלתי תקינים במבנה שלהם. נקודה חשובה היא שגופי החוליות (החלקים המרובעים מלפנים) עדיין מציגות גבולות ברורים ונקיים ללא שחיקה. תנועה בין מפרקית בוודאי מוגבלת ולמרות זאת תנועה כללית עדיין לא מושפעת לרעה. בשלב ראשון של ניוון תת נקיעה שידרתי כיוון כירופרקטי ספציפי ובניה מחדש של תפקודי החוליות הצוואריות אורכת בין 6 חודשים לשנה וחצי. יותר מ 80% מהאנשים הנמצאים בשלב א’ של הניוון השידרתי לא חשים עדיין כל כאב. אם מצב זה לא מתוקן, הוא ממשיך להידרדר ומגיע בהדרגה לשלב הבא.

Phase Two Subluxation Degeneration
שלב ב –  סבלוקסציה תהליך ניווני
שלב ב’ של תהליך ניווני בחוליות ובדיסקים ניראה כתוצר של תת נקיעה שידרתי הקיים בין 20 ל 40 שנים. לשלב זה יש כמה מן המאפיינים של השלב הקודם כולל איבוד הקימור והמיקום הנורמאלי של חוליות הצוואר, וכמו כן שינויים לרעה בתנועת המפרקים. חשוב לציין שפעמים רבות עמוד שידרה בשלב ב. מציג ירידה בטווחי התנועה באזורי הניוון והשחיקה. צילומי רנטגן בשלב זה מתחילים להראות שינויי הסתיידות באזורים שונים של עמוד השידרה. שינויים אלו נקראים בשמות שונים כגון: “ארטריטיס”, אוסטיאופיטים או דורבן. מרווחי הדיסקים בין החוליות המעורבות נעשים צרים יותר ויותר עם חלוף הזמן. למרות שרוב האנשים בשלף זה עדיין לא חווים סימפטומים חריפים הם מתחילים לחוש בנוקשות וכאבים. טיפול כירופרקטי שיקומי לאנשים הנמצאים בשלב ב’ של ניוון תת נקיעה שידרתי יכול להמשך בין שנה וחצי לשנתיים וחצי. במידה ותהליך ניווני זה לא מתוקן הוא מדרדר בהדרגה לשלב הבא.

Phase Three Subluxation Degeneration
שלב ג – סבלוקסציה תהליך ניווני
שלב ג’ בתהליך ניווני זה נגרם עקב תת נקיעה שידרתי שהוזנח בין 40 ל 65 שנים. לשלב זה יש את כל המאפיינים של השלב הקודם רק עם החמרה בסימפטומים. הקימורים אינם תקינים, מרווחי הדיסקים נשחקו והשינויים הניווניים בולטים. שינויי הסתיידות ואוסטיאופיטים בולטים לעיין. בד”כ אנשים בשלב ג’ סובלים מירידה משמעותית בטווחי התנועה ואף חווים סימפטומים שונים באופן חמור יותר. בשלב זה החוליות עצמן מראות שינויים ועיוותים במבנה שלהן. המבנה הריבועי החלק של החוליה אינו קיים יותר ומופיעים חודים דמויי דורבן עקב הסתיידות הרקמות מסביב. במקרים רבים יכול להיווצר לחץ ישיר על עצבים הגורם לפגיעה מוטורית וכאבים. תהליך כירופרקטי שיקומי לאנשים בשלב ניווני מתקדם זה אורך בד”כ בין שנתיים וחצי לשלוש וחצי שנים. בשלב זה השינויים הניווניים יעצרו אך שינויי המבנה וההיסתיידויות לא ייעלמו. במקרים רבים הגוף מסתגל לתהליכי ההסתיידות, והשינויים החיוביים ניתנים למדידה מבחינה תפקודית בלבד. כמו בשאר המקרים אם תת הנקיעה השידרתי לא מתוקן התהליך הניווני מדרדר וממשיך לשלב הבא. 

Phase Four Subluxation Degeneration
שלב ד —  סבלוקסציה תהליך ניווני
שלב ד’ בניוון תת נקיעה שידרתי נראה במצבים בהם בעיות עמוד השידרה לא תוקנו וגרמו לעיוותים ושינויים במבנה העצם, המפרקים, הדיסקים ושאר הרקמות מסביב למעלה משישים שנים. שלב ד’ הוא מצב עגום אשר ישפיע לרעה על אורך החיים ואיכות חייו של האדם. הכמות המסיבית של נזק נוירולוגי שנגרמה כל השנים מתת נקיעה שידרתי והחמירה עם השנים, תבעה מחיר בריאותי כבד וגרמה להרעה במצבו הבריאותי של הפציינט. צילומי רנטגן בשלב זה מראים שינויים חמורים במבנה השלד. החוליות מדגימות שינויים ניווניים ותהליכי הסתיידות מתקדמים. מרווחי הדיסקים מיטשטשים ומראים שחיקה מוחלטת והחוליות נראות כמחוברות אחת לשנייה. בתרחיש זה תהיה לפציינט מגבלת תנועה חמורה וקרוב לוודאי שתהיינה גם בעיות בריאותיות אחרות. שיקום של מבנה עמוד השידרה עלול לא להיות אפשרי בשלב זה והטיפול צריך להתמקד בעצירת התהליך הניווני של הסבלוקסציה (תת הנקיעה השידרתי) עם דגש על הקלה בסימפטומים ושיפור איכות החיים במידת האפשר. פציינטים בשלב ניווני זה סובלים באופן רציני מפגיעה ושחיקת מבנה החוליות ועמוד השידרה ומתפקוד נוירולוגי לקוי, אך קיימת תמיד תקווה לשיפור. הרבה פציינטים בשלב ד’ מדווחים על שיפור ניכר במצבם עם הקלה ניכרת בסימפטומים, שיפור טווחי התנועה ושיפור איכות החיים. כירופרקטיקה משנה חיים ועוזרת במקום שאף מקצוע רפואי אחר לא מסוגל לעזור.

 

לשים לב שהנ”ל הם קווים מנחים שכיחים ולא כללים נוקשים. כל אדם הוא שונה ודינאמי באופן ייחודי. תהליך הרס וניוון מתקיים בקצב שונה ואנשים גם נרפאים בקצב שונה אחד מן השני. ככל שעובר יותר זמן שאת/ה נושא/ת סבלוקסציה (תת נקיעה) בעמוד השדרה שלך, דרכך להחלמה ושיפור תהיה קשה וארוכה יותר. מסיבה זו אנו תמיד מדגישים את החשיבות של טיפול מוקדם לעצירת ומניעת התקדמות התהליך הניווני של הסבלוקסציה.

אם אינך מטופל/ת בכירופרקטיקה כעת, הזמן הטוב ביותר להתחיל הוא עכשיו!

הכירופרקט נושא בתואר דוקטור והינו מומחה בכל הקשור לאנטומיה, פיזיולוגיה ודינאמיקה של עמוד השידרה בפרט והגוף בכלל. היוועץ רק עם כירופרקט מוסמך הרשום באגודת הכירופרקטיקה הישראלית

כתיבת תגובה

גלילה למעלה
דילוג לתוכן