מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

כירופרקטיקה וילדים

מיליוני משפחות ברחבי ארה”ב והעולם כולו גילו את הפלאות שטיפולי כירופרקטיקה קבועים עושים בחייהם. תחזוקה מונעת של הגוף היא המפתח לחיים מלאי חיוניות ובריאות. אלה הבוחרים בסגנון חיים זה מגלים את מלוא האנרגיות הטמונות בגוף ואת היכולות הבלתי מוגבלות של הגוף להתגבר על העומד בדרכו לבריאות מושלמת. עם התפתחות המדע וחשיפה לידע הרב הקיים מבוגרים, ילדים וספורטאים בוחרים בתחום הכירופרקטיקה בשל החשיבות העליונה של שלמות עמוד השדרה ומערכת העצבים לפעילויות הגוף. כולנו רוצים לעסוק במגוון פעילויות יום יומיות ועלינו לזכור שבכדי להעמיס על עצמנו את כל המטלות עלינו ללמוד לחיות נכון. כירופרקטיקה נותנת מענה בתחום זה עם תחזוקה שוטפת למערכת השולטת, מבקרת ומווסתת את כל פעילויות הגוף. עם תקינות ותפקוד מקסימאלי של עמוד השדרה ומערכת העצבים אנו חיים ומתפקדים טוב יותר.

האם ניתן לבדוק את התינוק מייד לאחר הלידה?

ניתן ורצוי לבדוק את התינוק לאחר הלידה. לכירופרקט יש את הידע והטכניקות העדינות לחוש עם קיימת בעיה בחוליות עמוד השדרה. במידה וקיים חשש ללחץ בלתי תקין שחוליות הצוואר מפעילות על חוט השדרה או העצבים ניתן לתקן זאת בעדינות באופן מיידי ואם הבעיה רצינית יותר ניתן לבצע צילום רנטגן ולראות אם קיימת סטייה החורגת מהנורמאלי. פעמים אין ספור כשמחכים “לראות מה יקרה” הבעיה רק מחמירה.
חשוב לבדוק את עמוד השדרה כיוון שחוט השדרה בתוכו מספק חיים לכל האיברים והמערכות בגוף. אם קיימת הפרעה הגוף לא מתפקד כראוי וחולי תופס את מקומו.

באיזו תדירות כדאי לבדוק את הילד?

אם נגרמה טראומה ותזוזות לא רצויות בעמוד השדרה עם הלידה המשפיעות על בריאותו של הרך הנולד מומלץ לתקן זאת מיידית. לאחר מכן ניתן לבדוק את עמוד השדרה בהתאם לשלבי ההתפתחות של התינוק והתפתחות קימורי עמוד השדרה — הצווארי, המתני והגבי. התפתחות נורמאלית של שלושת הקימורים תלויה בפעילויות נכונות של התינוק ובתפקוד תקין של חוליות עמוד השדרה. עמוד השדרה מתפתח באופן עצום בשנה הראשונה לחייו של התינוק. תינוק נולד עם עמוד שידרה באורך 23 ס”מ בערך. בשנתיים הראשונות אורך עמוד השידרה מגיע ל-45 ס”מ. בשנתיים הראשונות מתפתחים כל קימורי עמוד השידרה שילוו את התינוק לאורך כל חייו. האם חשוב לבדוק את עמוד השידרה של התינוק? התשובה חייבת להיות כן. לאחר מכן תדירות הבדיקות נעשית בהתאם לפעילויות הילד. זחילה, הליכה על ארבע, הזדקפות, צעדים ראשונים, נפילות ראשונות — כל אלו משפיעים על בריאות עמוד השדרה ובריאות הילד. אם קיים שיתוף פעולה הדוק בין הכירופרקטור להורים הילד יצמח עם עמוד שדרה תקין וגוף בריא. 

האם ההורים יכולים לאבחן בעיות בעמוד השדרה, או להבחין בסימנים כלשהם לבעיה?

כשתינוק נולד יש מספר בדיקות שהכירופרקט מבצע לאבחן תקינות רפלקסים. כמו כן ההורים צריכים בשלבים שונים של התפתחות התינוק/הילד לשים לב לתופעות מסוימות המצביעות על לחצים ומתחים בלתי תקינים של חוליות עמוד השדרה על העצבים. אחרי ששה שבועות ההורה צריך לשים את ליבו לתנועות עיניים וראש, האם הראש שמוט לצד אחד, אי יכולת לסובב ראש לצד אחד, האם התינוק עוקב בעיניו אחר תנועת יד, האם הוא מסובב ראש בשמעו רעש ליד אזנו, האם התינוק מסוגל להרים ראש. בגיל הרך יש סימפטומים שקשורים עם לחץ של חוליות על עצבים — קשיי נשימה, דלקות אוזניים, עיניים או סינוסים חוזרות ונשנות, בכי בלתי פוסק, התקררויות וכאבי אוזניים, אי יכולת להירדם, בעיות עיכול, אלרגיות. יש לשים לב לתנועות מוטוריות של התינוק בשנתיים הראשונות של חייו הקשורות לתנועות צוואר וראש, ידיים ורגליים. להורה אסור “לבטל” בהיסח הדעת דברים שאינו מבין.

האם ליציבה יש השפעה על בריאות הילד?

 כן — יציבה נכונה משקפת מבנה שלד תקין ובריאות בגוף הילד. כשהילד עומד ומתחיל לקחת את צעדיו הראשונים חייב ההורה לבחון את היציבה שלו. סבלוקסציה (תת נקיעה שדרתי) היא למעשה סטייה ותזוזה של חוליות המפעילות לחצים בלתי תקינים על מערכת העצבים וגורמת לשינויים בלתי תקינים במבנה עמוד השדרה. מצב זה בא לידי ביטוי ביציבה גרועה הנובעת מחוסר איזון שרירי ואפשרות לחוסר איזון בשאר מערכות הגוף. חוסר איזון במערכות הגוף גורם להידרדרות בריאות הילד ולמחלות. על ההורה להבחין אם הילד מחזיק את ראשו נוטה או מסובב לצד אחד, אם כתף אחת גבוהה מן השנייה, כף יד בצד אחד גבוהה מן השנייה,  אם האגן בצד אחד גבוה מהשני, אם האגן מסובב קדימה בצד אחד, מיקום כפות הרגליים – האם הן פונות פנימה או החוצה. במבט מאחור ניתן לבחון אם קיימת נטייה או כיפוף של הגב הצידה. כשהילד שוכב על הבטן או הגב, יש לבחון אם רגל אחת קצרה מן השנייה. בדיקות אלה הן פשוטות וכל הורה יכול לבצע אותן. במידה של חוסר ודאות יש להתייעץ עם הכירופרקטור.

האם ניתן לבדוק את הילד בגיל מסוים או מומלץ מייד לאחר הלידה?

ניתן ורצוי לבדוק את התינוק כמה שיותר מוקדם. אורך ממוצע של עמוד השדרה ללא עצם הזנב של הרך הנולד הוא 23 סנטימטר. ב 24 החודשים הראשונים לחייו של התינוק אורך עמוד השדרה יגדל ל45 סנטימטר בערך. זוהי התקופה היחידה בחיינו שעמוד השידרה גדל ב 100 אחוזים בזמן כה קצר. בזמן זה מתהווים ארבעת קימורי עמוד השידרה המלווים אותנו לאורך כל החיים. זהו זמן קריטי לבדוק את ההתפתחות הנורמאלית ולוודא צמיחה ועיצוב תקינים של עמוד השידרה. עמוד השדרה של הילד מורכב מחומר סחוסי רך עד גיל 6 בערך. עמוד השדרה עדין לכל שינוי במבנה שלו עם הפעלת לחצים, התפתחות ותהליכי גדילה. אם קיימת בעיה של לחץ בלתי תקין בעמוד השדרה, זמן לבד לא יפתור אותה. ככל שעובר הזמן תהליכים ניווניים מתפתחים ורצוי מאד לא להמתין שהבעיה תהפוך לכרונית. הכירופרקטור בודק את תקינות עמוד השדרה ובטכניקות עדינות האהובות על ילדים מאזן אותו ומאפשר פעילות אופטימאלית ומעבר עצבי תקין לגוף הבריא.

האם יש הבדל בין מעקב לתינוק לבין ילד בן שנה שנתיים ויותר?

קיים הבדל במעקב כיוון שאם התפתחות והתבגרות התינוק משתנה גופו, וכמו כן משתנים ומעוצבים קימורי עמוד השדרה. גם פעילויותיו של התינוק משתנות ומשפיעות על התפתחות עמוד השדרה. מחוסר תנועה לשכיבה על הבטן, הרמת ראש, זחילה, ישיבה, עמידה, הליכה ונפילות — כל אלה משפיעים על אופן הבדיקה, מיקוד ומיקום הבעיות וקצב פתירתן. פעמים אין ספור מופר האיזון בהתפתחות הקימורים הנורמאלים בעמוד השדרה של התינוק. קימורים אלה אמורים להתפתח עם השינויים המוטוריים כשהתינוק שוכב על הבטן, מתחיל לזחול, ללכת על ארבע ולהתרומם למצב זקוף. לחצים עצביים בעמוד השדרה פוגעים בהתפתחות זו ויכולים לגרום לעקמת, כאבים ובעיות עמוד שדרה, מתח וחוסר איזון בשרירים ועוד.

האם יש הבדל בין מעקב לתינוק לבין ילד בן שנה שנתיים ויותר?

בהחלט. התפתחות תקינה של עמוד השדרה של הילד תשפיע על בריאות הילד לכל חייו. היכולת המולדת של גוף האדם לשמור על איזון נשלטת ע”י מערכת העצבים המוגנת ע”י עמוד השדרה. תזוזה, סטייה או נקיעה (סבלוקסציה) של כל חוליה בעמוד השדרה מפריעה למעבר מסרים בין המוח לאיברי הגוף, מפרה את האיזון וגורמת לשבירה והידרדרות בתפקוד הגוף. טיפול מיידי עדין בעמוד השדרה של התינוק יחזיר את גופו לאיזון וימנע השלכות הרות אסון וחולי כגון הפרעות בנשימה, פגיעה במערכת החיסון, פגיעה בייצור כימיקלים המווסתים את פעולות הגוף, דלקות, אלרגיות, אסטמה, סוכרת ועוד.

מה אופן הטיפול?

הכירופרקט המתמחה בטיפול בילדים לומד במשך שנים רבות טכניקות עדינות לבדיקה וכיוון של עמוד השדרה. עמוד השדרה של התינוק הוא רך וגמיש ולכן לחיצה קלה עם הזרת בזוית המתאימה מספיקה בכדי להחזיר חוליה למקומה ולהסיר לחצים מחוט השדרה. פעולה עדינה זו מחזירה את מערכת העצבים למצב תקשורתי תקין ואת הגוף לאיזון.

האם הטיפול בעמוד השדרה יכול לגרום נזק כל שהוא?

טיפול בעמוד השדרה מכירופרקטור מוסמך ומיומן הוא בטוח לחלוטין ולא יכול לגרום נזק. חוסר טיפול בעמוד השדרה יכול לגרום נזק ולהוות גורם משפיע על בריאותו של התינוק והילד המתבגר.
כירופרקטיקה היא אחת ממקצועות מערכת הבריאות הבטוחים ביותר בעולם.
עמוד השדרה של התינוק הוא רך וגמיש והכירופרקט מפעיל כיוון בנגיעות קלות מאד בכדי להניע את החוליות. לחץ קל זה לא עולה על הלחץ אותו מפעיל ההורה עם אצבעותיו לדגדג את ילדו. בתנאים נורמאלים הכיוון הכירופרקטי הספציפי לא מלווה בכאב.
הכירופרקטור לא משתמש בסמים ותרופות אשר לפעמים גורמים לתופעות לוואי מזיקות יותר מהמחלה עצמה.
הדוקטור לכירופרקטיקה אינו מבצע הליכים החודרים לגוף כגון ניתוחים, שלהם יכולות להיות תופעות לוואי בלתי הפיכות.
המיומנות אותה פיתח הכירופרקטור המומחה בטיפול בילדים ושיטות הטיפול העדינות מורידות את אחוזי הסיכון כמעט לאפס.
אלה הן חלק מהסיבות מדוע יותר מ 30 מיליון אמריקאים בוחרים בריאות ע”י כירופרקטיקה לילדיהם ולהם.

האם ניתן לטפל בבעיות מוטוריות של התינוק בשלבי הגדילה באמצעות טיפול מונע?

בעיות מוטוריות מתייחסות בעיקר לתפקוד לקוי של מערכות השרירים בגוף. תפקוד של שרירים גדולים (מוטוריקה גסה) ושרירים קטנים (מוטוריקה עדינה) והתיאום ביניהם. בעיות מוטוריות יכולות להתפתח, בעיקר, מתזוזות והפעלת לחצים של החוליות העליונות בצוואר. הפרעות עצביות אלו מונעות זרימת דם תקינה לאיברים בגוף וכמובן יכול להשפיע על אספקת חמצן ומזון לכל איברי הגוף כולל המוח. פגיעות בעמוד השדרה יכולות לקרוא בתקופה העוברית, אך יותר מזה כתוצאה מהליכי לידה אגרסיביים או אפילו הליכיי לידה רגילים. חוסר אספקת חמצן למוח הוא הגורם העיקרי לבעיות מוטוריות וכמו כן משמש גורם עיקרי למחלות והתנוונות של תאים בגוף. כמו כן, הפרעות לזרימה תקינה ושוטפת של מסרים עצביים גורמות לעיכוב בהתפתחות המוטורית —  האטה בהתפתחות השרירים, טון בלתי שווה, חוסר קורדינציה (תיאום בין איברים), חוסר שיווי משקל ועוד. כיוון ספציפי של חוליות עמוד השדרה והחזרתן למצב פעולה תקין מסיר את הלחץ המופעל על מערכת העצבים ומאפשר תקשורת אופטימאלית בין המוח לאיברי הגוף. מחקרים תיעדו שתיקון עדין זה מייצב את גלי המוח ומשפיע על כל הגוף. ע”י כיוון החוליות והסרת הלחץ מהעצבים ניתן לשפר את היכולת המוטורית של הילד ולהביא את גופו למצב תפקוד אופטימלי.

מאיזה גיל מומלץ להתחיל בבדיקה ומעקב של עמוד השדרה, ובאיזה תדירות?

רצוי לבדוק את עמוד השדרה לאחר הלידה ובכלל לפתח מודעות של אחזקה מונעת. מרבית התינוקות הנולדים עוברים בשלום את אקט הלידה, אך מה עם הנזקים החבויים הפוגעים בעמוד השדרה ומשפיעים על כל מערכות הגוף בעתיד? בהתאם להתפתחות התינוק ופעילויותיו ניתן לבדוק את עמוד השדרה פעם בחודש או חודשיים. אם קיימת בעיה, ניתן בגילאים אלו לתקנה במספר מועט של ביקורים כיוון שהיא עדיין לא כרונית. עמוד שדרה ומערכת עצבים בריאים שומרים על בריאות הילד.

האם תהליך הלידה עלול לגרום השפעות כלשהם ומדוע?

הלחץ, המתיחות והניוון בעמוד השדרה הנה טרגדיה המתחילה בלידה ויכולה להמשך 60 שנים להתפתחותה המלאה. עד  אז מתפתחת פתולוגיה בלתי הפיכה ובמקרים רבים ניוון, שחיקה ואיחוי של חוליות בעמוד השדרה. בלידות רגילות ראש התינוק מסובב ונמשך – פעולה הגורמת לכשל ביישור ופגיעה בחוליות הצוואר העליונות. בלידת עכוז (בריץ’) מפרקי האגן נדחסים וקיימת אפשרות ליציאתם מהמיקום והיישור המתאימים. עובדה זו גורמת לחוסר איזון בבסיס עמוד השדרה עם השלכות הרות אסון לבריאות עמוד השדרה של הילד בעתיד.
בתהליכי לידה ארוכים המצריכים משככי כאבים, זהו הליך סטנדרטי לאחוז בראשו של התינוק עם 

כתיבת תגובה

גלילה למעלה
דילוג לתוכן