מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

מהי כירופרקטיקה  ?

הכירופרקטיקה היא מקצוע שעוסק באבחון ובטיפול בבעיות מבניות של המערכת העצבית ומערכת השריר והשלד (נוירומוסקולוסקלטלי). הטיפול כולל איזון וכיוון של מפרקים וחוליות בעמוד השדרה ובגפיים.

כיצד כירופרקטיקה עובדת ?

כירופרקטיקה עובדת ע”י שיקום יכולות ההחלמה המובנות של הגוף. לגוף יש יכולת פנימית, מובנית במרקם הגנטי שלו, להיות בריא. כל מערכות, איברי ותאי הגוף תוכננו ונבנו להתנגד לחולי. תחת שליטה, בקרה וויסות של המערכת העצבית כל מנגנוני הגוף אמורים לתפקד בצורה מקסימאלית ולהתנגד לחולי. גישת הכירופרקטיקה לבריאות אופטימאלית מדגישה איתור והסרה של הפרעות למערכת העצבית. אנו קוראים להפרעה, לחץ ומתח בעמוד השדרה – סבלוקסציה. עם שיפור בתפקוד עמוד השדרה קיים שיפור בתפקוד ותקשורת המערכת העצבית. מטרת הכירופרקט היא להסיר את אותן הפרעות (סבלוקסציה) המשבשות ופוגעות בבריאות הגוף ע”י כיוון מדויק של אותן חוליות והסרת המחסום העצבי. פעולות אלו מאפשרות לגוף להחלים מבפנים, עם שימוש במקורות הפנימיים הקיימים בכל אחד מאיתנו. עמוד שדרה בריא וסגנון חיים בריא הם המפתח לבריאות אופטימאלית.

מהי סבלוקסציה ?

סבלוקסציה היא מורכבות (COMPLEX) של שינויים תפקודיים ו/או מבניים ו/או פתולוגיים במפרקי עמוד השדרה והרקמות סביב הפוגעים בשלמות ותקינות המערכת העצבית ועלולים להשפיע על תפקוד תאים, איברים, מערכות ובריאותו הכוללת של הגוף. עם אבחון ובדיקה כירופרקטית ניתן לאתר את הסבלוקסציות. כיוון והנעה מדויקים של החוליות מביאים לאיזון עמוד השדרה והמערכת העצבית. הסרת הלחצים והמתח מביאים לשינויים ברקמות עמוד השדרה כולל הדיסק, עצבים, כלי דם, שינוי ברקמות המפרקים, סחוס ושחרור הקיבעון במפרקי עמוד השדרה. כמו כן משתפר תפקוד מערכות הגוף השונות. שינוי תפקודי לרעה במפרקי עמוד השדרה מודגם ע”י ירידה בטווחי תנועה (HYPOMOBILITY), מגבלת תנועה, הרס הרקמות הרכות וכאב. בכירופרקטיקה ניתן לאבחן בשיטות כמו רנטגן, סטרס רנטגן (בעמידה בלבד), MRI, CT, בדיקת טווחי תנועה, מישוש בתנועה (FIXATION), חוזק שרירים -MUSCLE TESTING ועוד. כירופרקטיקה עוזרת לכולם לתפקד באופן אופטימאלי עם אנרגיית חיים וחיוניות. כירופרקטיקה תופסת מקום כבוד במערכות הבריאות בעולם תודות למרכיב עיקרי אחד – תוצאות.

האם כירופרקטיקה בטוחה ?

כן. הטיפול הכירופרקטי יעיל ובטוח. כאשר מטופל פונה אלינו, הכירופרקט מבצע  סדרת בדיקות ומגיע לאבחון מדויק. הטיפול הוא טיפול שמרני (ללא ניתוחים וללא תרופות). הטיפול מותאם ספציפית למצבו ולגילו של המטופל. ניתן לקבל טיפול גם בזמן הריון. הכירופרקט מתאים את הטיפול בתינוקות, ילדים וגם בגיל השלישי. למען בריאותך, חשוב לבדוק שהכירופרקט הוא מטפל מוסמך המופיע ברשימת האגודה הישראלית לכירופרקטיקה.

מיהו כירופרקטור?

בתאריך ה- 15 למרץ 2010 העבירה הכנסת חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, התשס”ח-2008 המגדיר מבחינה אקדמית את מקצוע הכירופרקטיקה ולמי הזכות לעסוק בו. חוק זה נועד להגן על הציבור מפני מתחזים ושרלטנים. הוא מגדיר למי הזכות לעסוק בכירופרקטיקה וקובע סטנדרט גבוה המקובל ברחבי העולם.
התואר כירופרקטור, או דוקטור לכירופרקטיקה, יהיה בשימושו הבלעדי של מי שסיים לימודי כירופרקטיקה במוסד אקדמי מוכר ומוסמך ע”י ה CCE, נציבות בינלאומית להשכלה בתחום זה, או רשות ממשלתית מוסמכת אחרת באישור ה CCE בארץ בה למד. לימודי ההכשרה לקבלת תואר של ד”ר לכירופרקטיקה, אורכים בממוצע כשש שנים אקדמיות. בארה”ב, דרושות ארבע בחינות הסמכה של רשות-מדינה מוסמכת ע”מ לקבל רישיון לעסוק במקצוע. הדוקטור לכירופרקטיקה מתמחה באלפי שעות לימוד במקצועות כמו אנטומיה, אמבריולוגיה (התפתחות העובר), פיזיולוגיה, פתולוגיה, כימיה, מיקרוביולוגיה, אבחנה פיזיקלית (כללית וממוקדת במערכת השריר והשלד), נוירולוגיה, אורתופדיה, הדמיה, פסיכולוגיה, הריון, לידה והתפתחות הילד. לימודי הכירופרקטיקה כוללים גם טכניקות טיפול שונות, ידניות ונתמכות מיכשור, כיווני עמוד שדרה ומפרקי גפיים, טיפול בפגיעות ספורט, טיפול בבעיות מסויימות של תינוקות, ילדים, נשים הרות ועוד.
חשוב לזכור: הכירופרקטור הוכשר והוסמך ברפואה ראשונה (primary health care). הכשרתו כוללת ידע מקיף באנטומיה, פיזיולוגיה ודינאמיקה של עמוד השדרה בפרט והגוף בכלל. מומלץ להוועץ רק עם כירופרקטור מוסמך העונה על דרישת הסף של השכלה והסמכה ע”פ חוק.

האם טיפול כירופרקטי יעיל ?

עדויות מדעיות מוכיחות שוב ושוב שכירופרקטיקה עובדת ביעילות.  מחקרים רבים ב-20 שנים אחרונות הראו את היעילות והבטיחות של הכירופרקטיקה בטיפול בכאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ראש ובעיות אחרות הקשורות לעמוד השדרה. בהתבסס על מחקרים מדעיים אלו, ההסכמה היא שכירופרקטיקה הוא הטיפול הנבחר ברוב בעיות עמוד השדרה. מידת התועלת שאדם יכול להפיק מטיפולי כירופרקטיקה משתנה בהתאם לסוג הבעיה וכמה זמן היא קיימת. תועלת אמיתית באה לידי ביטוי במניעה ובבריאות יזומה. בדיקה וטיפול מונע בעמוד השדרה מייצבים את הגוף ומגבירים את בריאותו. ניתן לבדוק ולטפל בתינוקות וילדים מגיל צעיר בכדי לעצב ולייצב את גופם ולהשפיע על בריאותם לטובה.

האם כירופרקטיקה היא רפואה מונעת ?

עמוד השדרה הוא קו החיים המחבר בין המוח לכל חלקי הגוף. אין ספור פעילויות מעמיסות, שוחקות ופוגעות במערכת מורכבת זו המגנה על חוט השדרה והעצבים. הפילוסופיה של הכירופרקטיקה מכירה במרכזיות מערכת העצבים וביחסי הגומלין שלה עם איברי הגוף השונים. טיפולי כירופרקטיקה בעמוד השדרה חיוניים לשמירה על בריאות הגוף. מערכת תקשורתית מסועפת של 80 מיליארד סיבים עצביים עוברת בתעלה השדרתית וכל סטייה, לחץ או הפרעה של חוליות עמוד השדרה למעבר המסרים יכול לפגוע בהולכה ולשבש את פעילויות הגוף. כשמצב זה מטופל בכימיקלים המקלים רק על סימפטומים נוצר תהליך של הרס תאים ושחיקה הפוגעים גם בעמוד השדרה וגם באיברי הגוף אליהם מגיעים העצבים. עצבים אלו מוליכים אנרגיית חיים לכל התאים, האיברים ומערכות הגוף. לתפקוד אופטימאלי ובריאות הגוף חשוב להסיר כל הפרעה. לאחר אבחון נעשים כיוונים מדויקים במקומות הקריטיים בעמוד השדרה לשם הסרת הלחצים והחזרת התקשורת העצבית למצב תקין. טובי הספורטאים בעולם, משפחות, מבוגרים ,נשים הרות וילדים נהנים מטיפולי כירופרקטיקה, שומרים על בריאותם ומשפרים את איכות חייהם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן