מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

כירופרקטיקה והריון

כירופרקטיקה והריון

במהלך ארבעים שבועות של התפתחות העובר משקל האם יעלה באופן אידיאלי בין  10 ל 20 קילוגרם.
הגידול במשקל לרוב מוביל לשינויים ביציבה. כך לדוגמא, קשת הגב המותני (לורדוזיס) נעשית קמורה יותר מה שעלול להפעיל לחצים המשפיעים על שרירי הגב, העצבים ותנועת המפרקים. זאת מכיוון שמרבית המשקל נשען על אזור הבטן ומרכז הכובד של האגן נע קדימה. בשלב הריון מתקדם כל האמור גם ישפיע על תבנית ההליכה של האישה ועלול ליצור אי נוחות כששרירי הגב האמצעי תומכים בקשת הגב ובמשקל הגוף. לעומת זאת שרירי העכוז  והבטן מאבדים טונוס עקב התרחבות האגן.
כדי לייצב את הגוף, זווית מפרקי הירכיים נפתחת כלפי חוץ מה שמגביר את הלחץ על מפרקי האגן  (SACRO-ILIAC JOINT). ההורמונים הפועלים בזמן ההיריון גורמים לריכוך שרירים, רצועות וסחוס ואפילו העצמות נעשות גמישות יותר. שינוי במבנה האגן או הגבלה בתנועה יכתיב מאמץ פיתול גדול יותר על רצועות האגן ועלול לגרום לאי נוחות לאם ההרה.

מטרת הטיפול בזמן ההריון היא בראש ובראשונה להקל על שינוי היציבה והמתחים השונים שמתרחשים בגוף האישה בזמן ההריון. הרבה נשים בוחרות “לסבול בשקט” את המתח וכאבי השרירים עד שהכאב הופך לבלתי נסבל מכיוון שישנו חשש מטיפול או רצון ‘להרגיש’ את ההריון באופן טבעי ללא התערבות.

חשוב לדעת אם כך כי טיפולי כירופרקטיקה מותאמים לאם ההרה ולשלבי ההריון השונים. הטיפול בטוח בכל השלבים אך לרוב אנו ממליצים לא להתחיל טיפולים חדשים (ז”א אם אינך מטופלת כבר אצל כירופרקט) לפני השבוע ה 12. זאת מכיוון שהסיכון להפלה טבעית עד שבוע 12 הוא 25% לפי הסטיסטיקה מכל סיבה. לאחר מכן אין סיבה לחשוש וניתן להגיע לטיפולים כמובן במידה ויש כאבים וגם במידה ואין. כדאי להיבדק ע”י כירופרקט על מנת לשמור על תפקוד אופטימלי בזמן ההריון. שמירה על טונוס שרירי תקין וטווחי תנועה בהכרח גם שומר על זרימת דם ועצבים טובה לעובר, הרי בסופו של דבר אספקת העצבים לשליה מגיע מעמוד השדרה, חוליות T10-L1 -אזור תחילת הקשת המותנית.

 לחץ תוך רחמי (INTRAUTERINE CONSTRAINT)


במקרים מסוימים, לחץ זה מגביל את מיקום התינוק במשך ההיריון ומשפיע לרעה על התפתחות עמוד השדרה והגולגולת. בנוסף, הגבלות התנועה של התינוק במשך ההיריון יכולות למנוע ממנו/ה להיכנס למיקום האפשרי הטוב ביותר ללידה. כל מיקום חוץ מהמיקום הטבעי של הראש עלול להגביר את הלחץ בתוך הרחם.
מיקום לא נכון של התינוק מוביל לחבלי לידה ארוכים וכואבים יותר עם סיכוי רב יותר להתערבויות רפואיות בלידה, כלומר, ניתוח קיסרי (C-SECTION) או לידה מכשירנית.

טיפול כירופרקטי יכול לעזור לנשים בהריון הסובלות מ:

  • כאבי ראש
  • כאבי גב וצוואר
  • כאבים גב המקרינים לרגל
  • כאבים ולחץ באגן
  • סימפיזיוליזיס
  • נימול בידיים או רגליים
  • קרפל טנל סינדרום (CTS)

לאחר ההריון המפגש עם כירופרקטיקה יכול לסייע בחזרה לכשירות עם המלצות מתאימות לשינה, החזקת התינוק, הרמה וכו’, וכן לטפל בבעיות שכיחות של אימהות אחרי לידה כגון כאבי כתפיים, דלקת באגודל, כאבי אגן וכאבים בעצם הזנב. 

Scroll to Top
דילוג לתוכן