מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

כירופרקטיקה והריון

אנטומיה ותפקוד עמוד השידרה

עמוד השידרה בנוי כמוט גמיש וחזק המכיל סידרה של חוליות המחוברות יחדיו ומגנות על חוט השידרה ומערכת העצבים. למעלה החוליות מחוברות לראש ומשמשות כחיבור לצלעות ושרירי הגב. עמוד השדרה  מסוגל להסתובב ולנוע קדימה, אחורה ולצדדים. עמוד השידרה מראה מהצד ארבע קשתות נורמאליות שמגבירות את החוזק שלו, מחזיקות אותו באיזון בעת עמידה זקופה, סופגות זעזועים, ומגנות עליו מפני שברים.
חוט השידרה, שנמשך כלפי מטה במרכז עמוד השידרה מעביר מסרי תחושה מהעצבים ההיקפיים למוח ומוליך מסרים מן המוח לגוף דרך כל העצבים ההיקפיים. כאשר דחף חשמלי נוצר במוח, הוא עובר דרך נתיבים עצביים בחוט השידרה ומגיע לאיבר הרצוי. יישור לא נכון של חוליות עמוד השידרה יכול ליצור לחץ על עצבים, מתח ברקמות המחברות מסביב ועיכוב או עיוות השדר העצבי הגורמים לאי נוחות ו\ או כאב.
במהלך ארבעים שבועות של התפתחות העובר משקל האם יעלה באופן אידיאלי ב 10-20 קילוגרם.
גידול זה במשקל יכול ליצור יישור לא נכון של עמוד השדרה ו\ או עיוותים ביציבה המשפיעים על עצבים, שרירים וניידות המפרקים. בגלל שמרבית המשקל הזה מופקד באזור הבטן, מרכז הכובד של האם נע קדימה. כדי לפצות, הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה, במיוחד באזור המותני, נעשות קמורות באופן מוגזם וגורמות כאבים בגב התחתון.
הירכיים יכולות גם להתרחב לצדדים בכדי לייצב את הגוף, וזה שם לחץ על מפרקי האגן (SACRO-ILIAC JOINT). ההורמונים הפועלים בזמן ההיריון גורמים לריכוך שרירים, רצועות וסחוס,  ואפילו לריכוך העצמות הנעשות גמישות יותר. עצמות אגן הירכיים יכולות להחליק ולשנות מקום יותר בקלות ו/או להתקבע עם יכולת תנועה מוגבלת. בנוסף, קיימות רצועות המקשרות את הרחם לעצמות האגן. במידה וקיים עיוות במבנה האגן או מוגבלות בתנועה, יופעל מאמץ ופיתול גדול יותר על רצועות אלה אשר יגרמו אי נוחות לאם ההרה.

טיפולי כירופרקטיקה לאם ההרה – היתרונות:

טיפולי כירופרקטיקה חיוניים לאם ההרה. המערכות והאברים שלה מספקים חיים לשניים והתפקוד האופטימאלי שלהם הוא מאד קריטי להתפתחות הבריאה של התינוק.  עמוד השידרה של האימא ואגן הירכיים עוברים הרבה שינויים והסתגלויות בכדי לפצות על גדילת התינוק וקיים סיכון של הפרעה לתפקוד מערכת העצבים שלה

סבלוקסציה (תת נקיעה שדרתי) משפיעה בראש ובראשונה על מערכת העצבים.

כיוונים כירופרקטיים ספציפיים במשך ההיריון משפרים את תפקוד מערכת העצבים ומקנים פוטנציאל בריאותי גבוה יותר לאם ולעובר המתפתח.
אנו יכולים להביט על השלכות של תת נקיעה שידרתי ממספר נקודות: ביו-מכאנית, הורמונאלית ונוירולוגית. קל לראות שינויים ביציבה ואפשר להבחין בשינוי מרכז הגוף. משקל התינוק מושך קדימה ומעמיס על האגן ועמוד השידרה, ולקראת סיום ההיריון יש גם שינוי באופן ההליכה. מה שרובנו לא יכולים להבחין זה בשינויים ההורמונים והתגובות הכימי קליות הקורות בו בזמן בתוך גוף האם והעובר המתפתח. כל אלה נשלטים, מתואמים ומבוקרים ע”י מערכת העצבים.
סיבה נוספת לטיפול במשך ההיריון היא לייצב את אגן הירכיים של האם. בגלל מתחים וטראומות אשר נגרמו לאזור האגן ועמוד השידרה במשך שנות חייה של האם, פתח האגן נתון לפשרה ומבנהו יכול להשתנות. דבר זה יכול להשפיע על פתח המעבר בו אמור התינוק לצאת לאוויר העולם.
ספר הטקסט למיילדות/ים של ווליאמס אומר: “כל כיווץ בקוטר האגן אשר מקטין את יכולת האגן לתפקד יכול לגרום לקושי בלידה (DYSTOCIA)”. כמו כן כשעצם העצה משנה את מיקומה קוטר האגן קטן. ד”ר אברהם טויבין, חוקר רפואי בתחום הילודה אומר שעצמות האגן יכולות להתעוות כתוצאה מטראומה.

כירופרקטיקה מגדירה תזוזה מהמקום או עיוות כאי-ישור.
אי-ישור הוא חלק מסבלוקסציה אשר פעמים רבות נגרם מטראומה ומתח.

טיפולי כירופרקטיקה לאם ההרה – היתרונות:

בנוסף, סבלוקסציה, נעילה של חוליות, חוסר יציבות ואיזון לעמוד השדרה ואגן הירכיים של האם במשך ההיריון, צפויים לגרום לחוסר איזון שרירים של אגן הירכיים ורצועות המחברות את המפרקים. 
אגן הירכיים של האישה תומך ברחם הגדל בעזרת רצועות ספציפיות. כאשר עצמות אגן הירכיים מאוזנות, הרחם מסוגל לגדול באופן סימטרי עם התינוק המתפתח בתוכו. אם עצמות אגן הירכיים נמצאות במצב של אי יישור או תת נקיעה, זה משפיע ישירות על האופן בו הרחם נתמך. תמיכה בלתי שווה של הרצועות המחזיקות את הרחם יגרמו לפיתול הרחם ויקטינו את מרחב המחיה המרבי של התינוק המתפתח.
המונח המתאר תופעה זו נקרא לחץ תוך רחמי (INTRAUTERINE CONSTRAINT).
במקרים מסוימים, לחץ זה מגביל את מיקום התינוק במשך ההיריון ומשפיע לרעה על עמוד השדרה והגולגולת המתפתחים.
בנוסף, הגבלות התנועה של התינוק במשך ההיריון יכולות למנוע ממנו/ה מלהיכנס למיקום האפשרי הטוב ביותר ללידה.
כל מיקום ללידה חוץ מהמיקום האידיאלי של הראש, גולגולת קדימה של התינוק מורה על ההשפעות מעכבות התנועה של הלחץ בתוך הרחם.
מיקום לא נכון של התינוק מוביל לחבלי לידה ארוכים וכואבים יותר עם סיכוי רב יותר להתערבויות רפואיות בלידה.
לעיתים קרובות משתמשים בניתוח קיסרי (C-SECTION) והאם והתינוק מפספסים את התועלת והיתרונות הרבים של לידה נרתיקית טבעית.

טכניקת וובסטר – טכניקה ייחודית להפיכת התינוק לפני הלידה

הטיפול הכירופרקטי מביא תועלת מכל הבחינות ומשפר את יכולות הגוף להיות בריא. כל זה מושג ע”י עבודה עם מערכת העצבים שהיא מערכת התקשורת המוליכה אנרגיה ותבונה בין המוח לגוף. הדוקטור לכירופרקטיקה מתקן סבלוקסציות בעמוד השידרה המפעילות לחץ על חוט השידרה מבפנים ועל העצבים היוצאים ממנו. לחצים והפרעות אלו, אם לא מוסרים, גורמים לאי תפקוד בחלקי הגוף השונים וחוסר איזון במערכת הרצועות והשרירים התומכים בעמוד השידרה. סבלוקסציה של עצם העצה גורמת למתח ופיתול של שרירים ורצועות באזור האגן הגורמים למתח תוך רחמי (INTRAUTERINE CONSTRAINT). השפעות אלה יכולות למנוע מן התינוק להתהפך לפני הלידה.

טכניקת וובסטר משתמשת באנליזה כירופרקטית ספציפית העוזרת ב:

איזון מבנה האגן מקטינה את ההפרעה למערכת העצבית, מאזנת את מתח השרירים והרצועות של האגן אשר בתמורה מקטינים את הלחץ התוך רחמי
מאפשרת לתינוק להתמקם בתנוחה האידיאלית לפני הלידה.
ד”ר לארי וובסטר גילה טכניקה זו כאמצעי בטוח ועדין לשקם את איזון האגן של האם ההרה. במקרים רבים בהם תינוקות היו עם עכוז כלפי מטה (BREECH POSITION) דווח על הצלחה רבה בהפיכת התינוק למיקום נורמאלי עם הראש כלפי מטה. טכניקה זו מומלצת לשימוש לאורך ההיריון בכדי לשמור על איזון האגן ועצם העצה ומניעת מתח תוך רחמי וכאבי גב אחרים המלווים פעמים רבות את האם ההרה.
הכיוון הכירופרקטי משפיע על כלל תפקודי הגוף.
חשוב לזכור שכל המערכת ההורמונאלית נשלטת ע”י מערכת העצבים. כמו כן גם הפלסנטה המעבירה מזון לשם צמיחה והתפתחות העובר.
אמהות הרות צריכות להיבדק באופן קבוע במשך ההיריון לאפשר בריאות אופטימאלית לאם ולתינוק ולידה מהירה קלה ובטוחה.  

טיפול כירופרקטי יכול לעזור לנשים בהריון הסובלות מ:

הכירופרקט נושא בתואר דוקטור והינו מומחה בכל הקשור לאנטומיה, פיזיולוגיה ודינאמיקה של עמוד השידרה בפרט והגוף בכלל.
מומלץ להיוועץ רק עם כירופרקט מוסמך הרשום באגודת הכירופרקטיקה הישראלית.

כתיבת תגובה

גלילה למעלה
דילוג לתוכן