מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

מדע הכירופרקטיקה

מדע הכירופרקטיקה מטפל בבעיות עמוד השדרה המשפיעות ופוגעות ישירות בתפקוד מערכת העצבים. סבלוקסציה (תת נקיעה שידרתי – SUBLUXATION) של חוליות עמוד השידרה מפריעות ומשבשות את התקשורת התקינה בין המוח וחוט השדרה לכל איברי הגוף. בעיה זו היא חמורה ביותר וגורמת בהדרגה לשבירה תפקודית של מערכות הגוף, חולי ברקמות וחלקי הגוף ופגיעה גופנית.
היישום הקליני הייחודי של הכירופרקט מתרכז בסבלוקסציה והשלכותיה הפוגעות והמזיקות לתפקוד תקין של מערכת העצבים המרכזית ומערכת העצבים ההיקפית, שניהם ברמת הרקמות וברמה התאית.  כל רופא ומטפל חייבים להבין שהאתלט מייחס חשיבות עליונה, בכל ספורט או רמה תחרותית, בצורך לעמוד בדרישות הפיזיות של התחרות. נקודה חשובה זו באה לידי ביטוי במיוחד כשהיא נתמכת בעליית והגברת רמת הביצועים ומניעת פציעות הנעשית באופן מדעי וטבעי בטיפול כירופרקטי.

סבלוקסציה - תת נקיעה שידרתי ומרכיביו :

סבלוקסציה היא מורכבות (קומפלקס) של שינויים תפקודיים ו/או מבניים ו/או פתולוגיים במפרקי עמוד השדרה הפוגעים בשלמות ותקינות המערכת העצבית ועלולים להשפיע על תפקוד מערכת איברים ובריאותו הכוללת של הגוף.

תת נקיעה (פריקה) שידרתי((Vertebral Subluxation Complex
תת נקיעה שידרתי הנה בעיה מאד שכיחה שברב הפעמים אבחונה מתפספס. מאות מחקרים נעשו בתחום של חמשת המרכיבים בתת נקיעה שדרתי. מרכיבים אלה פוגעים בכל אדם, והרבה יותר בספורטאי שממנו נדרשים מאמצים פיזיים קשים ותפקוד ברמה גבוהה.

 

סבלוקסציה - חמשת המרכיבים

Spinal Kinesiopathology– פתולוגיה במערכות המכאניות של עמוד השדרה הכוללים יישור ותנועה לקויים. 
אלה כוללים:
א. תת ניידות- מוגבלות בלתי תקינה בתנועת מפרקים, הגורמת אי נוחות, כאב אפשרי והגבלת ביצועים.
ב. יותר מדי ניידות – יותר מידי ניידות בתנועת מפרק, הגורמת חוסר יציבות וסכנת פציעה.
ג. תגובת פיצוי – תת ניידות בטווח הארוך גורמת למפרק מעל ולפעמים לזה מלמטה להגיע למצב של יותר מידי ניידות.                                                                                                                                                                                                                                                               
ד. איבוד חופש תנועה מפרקי (LOSS OF JOINT PLAY) – איבוד חופש תנועה במסלול אנכי במפרק.
ה. איבוד תנועה בציר מרכזי – המפרק סובל ממוגבלות תנועה במסלול סיבובי.  
ו. אי יישור דינאמי (POSITIONAL DYSKINESIA) – חוסר יישור במפרק בכל טווחי התנועה שלו. 

חשוב לדעת: לוקח לדיסק מספר רב של פגיעות חוזרות לפני הפריצה. בנוסף לוקח שנים רבות של תפקוד עצבי לא תקין

לפני ששינויים אורגניים נראים לעין בהליכי אבחון שגרתיים.
– Neuropathology – Neuropathophysiology התפתחות פתולוגית במערכת העצבים.
מצב זה הנו מרכיב ראשי בתסמונת תת נקיעה שדרתי. שלשה חלקים עיקריים מזוהים בתסמונת חמורה זו:

  1. פגיעה דוחסת ( (compressive lesion: מצב בו העצב נדחס, נמתח או נצבט (pinched nerve). הספרות המדעית מציינת שמפגיעות עצביות הנגרמות ע”י שינויים פתולוגיים במערכות המכאניות של עמוד השדרה, 10%-15% מסתיימות בפגיעה דוחסת של העצב.           
    פגיעות מתקדמות (facilitative lesions): גירוי נוירולוגי – מצב בו קיימים גירוי והפרעה עצביים מתמשכים. אותות עצביים מועברים באופן לא תקין ויכולים לגרום לירידה באספקת דם, חמצן, ותזונה לאיברים פנימיים וחיצוניים בגוף. אספקה עצבית לא תקינה לאיברים בגוף גורמת כאב, הגברה בהיווצרות רדיקלים חופשיים הקשורים למחלות לב, סרטן והזדקנות מואצת. מתח במערכת העצבים גורם לשחרור לא תקין של הורמונים ושינויים כימיים רעים בגוף. 
  2. פתולוגיה נוירולוגית במפרקים –   הסחוס והרצועות במפרקים נמצאים במתח עצום במצב של תת נקיעה שדרתי. המצב מחמיר עוד הרבה במצבים כרוניים ללא תיקון תת הנקיעה. בכל מפרק קיימים עצבים תחושתיים שתפקידם להעביר מידע של מיקום, לחץ, טמפרטורה, איזון וכאב. במצב בלתי תקין (תת נקיעה)  קיימות במפרק תגובות רפלקסיות הגורמות ליציבה, הליכה וריצה לא תקינים. נוצרת תגובת שרשרת רפלקסית הממשיכה להחליש את עמוד השדרה ובריאותו של האדם ודרך תגובה עצבית זו קיימת השפעה שלילית על מערכות גוף אחרות (כלי דם, הורמונים, נשימה, חילוף חומרים וכיו”ב). כמו כן, חוסר איזון זה יוצר תגובת שרשרת המשפיעה לשלילה וגורמת לנזקים מתמשכים בכל מערכת השלד ואף יותר במפרקים הנושאים את משקל הגוף.
    חשוב לדעת:  מערכת שלד בלתי תקינה גורמת לחוסר איזון והידרדרות בתפקוד קבוצות השרירים. תהליך זה מסתיים בפציעות שאפשר היה למנוע.   

Myopathology – פתולוגיה במערכת השרירים. פתולוגיה במערכת השרירים הקשורה לתת נקיעה שדרתי זהה לפתולוגיות שרירים אחרות הנגרמות מנזקים עצביים מסיבות שונות מזו של תפקוד מכני לקוי בעמוד השדרה. שינויים עצביים, ליקוי באספקת דם ושינויים ניווניים במפרקים גורמים לשינויים פתולוגיים בשרירים.

א.  כתוצאה מפגיעה דוחסת:   ירידה בפעולה עצבית,  מתח שרירי נמוך,  ניוון,  פיברוסיס (השריר נעשה סיבי, נוקשה ומנוון – התהליך מתחיל 7 ימים אחרי הפציעה ואם לא מטופל נעשה בלתי הפיך אחרי מספר שבועות).

ב.  כתוצאה מפגיעות מתקדמות: פעילות עצבית מואצת,  מתח שרירי גבוה,  התכווצויות שרירים,  פיברוסיס (ראה למעלה).

ג.  כתוצאה מפתולוגיה נוירולוגית במפרקים:  תגובות הסתגלות מוטעות (תוצאה של רפלקסים לא תקינים),  התכווצויות וחולשה בשרירים,  פיברוסיס (סיביות והתקשות השריר).
חשוב לדעת:  פתולוגיה בשרירים שאינה מתוקנת מיידית גורמת לאי איזון, התכווצויות שרירים או ירידת הטון בשריר וניוון.  המבנה הביו מכני של עמוד השדרה רוכש תבנית לא תקינה של כיוון שרירי ההופכת בטווח הארוך לחלק בלתי נפרד של נזקים אורטופדיים ונוירולוגיים מאי תיקון של תת נקיעה (שרירים מתקצרים ו/או מתארכים).       
Histopathology – תהליך הנפיחות ברקמות. תהליך זה מפעיל לחץ על המפרק ורקמות רכות מסביב. נפיחות גורמת לנזק ברקמות הרכות. אזורים מסוימים נעשים עדינים וכואבים למגע. קיימת הצטברות של חומצת חלב, היסטמין וכימיקלים אחרים. היווצרות נקודות נוקשות ((trigger points ואזורים חמים כתוצאה מעליית טמפרטורה. שחיקה ומאמץ בלתי רגילים גורמים לשינויים ניווניים במפרק וברקמות ליד (arthritic changes).

חשוב לדעת: אם מצב זה לא מתוקן התהליך הניווני מוליד הצטברות משקעים של מלח סידן. תהליך זה גורם לשינויים בלתי הפיכים במבנה מערכת השלד והשרירים ותפקוד תמידי לקוי במערכת הביו מכאנית של עמוד השדרה. כיוון ששינויים ניווניים מתחילים מספר ימים אחרי הפציעה, תיקון כירופרקטי חייב להתבצע תוך שבוע מהפציעה.

Pathophysiology - נזקים בריאותיים

  1. עמוד השדרה ומפרקים: שינוי ניווני של עמוד השדרה והרקמות הסמוכות הוא תוצאה בלתי נמנעת של אי תיקון טראומה ותת נקיעה שדרתי. בטווח ארוך יותר קיימים שינויי מבנה ותפקוד בלתי הפיכים במפרקים, סחוס, רצועות ושרירים.
  2. שאר הגוף: השפעות מתמשכות ותפקוד לקוי בתקשורת מערכת העצבים גורמים כאבים, האצת הזדקנות, יכולת מוחלשת להגיב למתחים פיזיים ואמוציונאליים. התנגדות חיסונית חלשה של הגוף לחולי ואי יכולת החלמה מהירה.                                         

     הגישה הרפואית הקונבנציונאלית

גישה רפואית סטנדרטית נחוצה במידה והספורטאי נפצע באופן קשה. מקצוע הרפואה מתמחה בטיפול בשברים, קרע בשריר, גיד שנקרע, יציאת מפרק ממקומו ופגיעות אחרות שבדרך כלל מצריכות טיפול חרום. אף על פי כן, רוב הנפגעים מטראומה עוזבים את בית החולים עם אותם מתחים בעמוד השידרה (סבלוקסציה – תת נקיעה שידרתי)  שמהם הם סבלו עוד לפני האשפוז, וברוב המקרים מצב עמוד השידרה שלהם נעשה עוד יותר גרוע. חוסר האיזון העצבי, פגיעה במערכת השלד ותנועתיות המפרקים, איבוד הטון ואיזון השרירים מעכבים את החלמתו של הספורטאי וממשיכים לגרום לפציעות חוזרות ונשנות עם החזרה לאימונים המפרכים והתחרויות האינטנסיביות.  רופאים פשוט אינם מאומנים לאתר ולתקן מתחים הנוצרים מתת נקיעה שידרתי. זוהי המומחיות של הכירופרקט בלבד.

יותר מידי פציינטים המגיעים למרפאות הרופאים עקב פציעות ספורט מקבלים משככי כאבים ואנטי דלקתיים בצורה מוגזמת. כמו כן גם זריקות קורטיזון, פרדניזון, או כדורים אחרים ממשפחת הקורטיקו-סטרואידים שנקטלו ע”י הממסד הרפואי בטענה בהם הסמים המסוכנים ביותר ברפואה המודרנית.  משככי כאבים עשויים להרשות לספורטאי שימוש באיברים פגועים בגופו עם הסיכון לפגוע בהם עוד יותר. ניתוחי בירכיים גורמים לנזקים לטווח הארוך והראו תהליכים ניווניים שנים אחרי. כיום ניראה גם שארטרוסקופיה הנשלפת כה מהר לכאבי בירכיים יכולה גם כן לגרום לנזק בלתי הפיך. אין כימיקל שיכול לתקן בעיית תנועה, חוסר איזון ולחץ על עצבים בעמוד השידרה. בעיה ביו-מכאנית חייבת להיפתר באמצעים מכאניים ולכן כירופרקטיקה עוזרת לספורטאי.  כמו בכל בעיית בריאות אחרת, אם המצב אינו מצב חירום, רצוי לפנות לאפיק הכי פחות חודרני. נסו כירופרקטיקה לפני כדורים, זריקות וניתוחים מיותרים.

ספורטאים ומפורסמים תלויים בכירופרקטיקה

לאנשים מפורסמים אלה יש את כל היכולות לבחור כל ענף בריאותי לתחזק את גופם ולשמור על בריאותם. עם זאת הם בחרו בכירופרקטיקה כאפיק לשמירת כושרם ובריאותם. למעלה משלושים מיליון אמריקאים עושים את אותה בחירה.

ארנולד שוורצנאגר – “אתם הכירופרקטורים באמת מחוללי ניסים…” ד”ר פרנקו קולומבו מרים משקולות מקצועי הוא הכירופרקט של משפחת שוורצנאגר. “אני מבקר את פרנקו באופן קבוע. כשיש לי פגיעות אתלטיות, הוא תמיד עוזר לי.”

דן אובריאן – זוכה מדליית זהב בדקטלון. “בזכות כירופרקטיקה זכיתי במדליית הזהב.”

מל גיבסון – “בסצנות הקשות המצולמות שוב ושוב הכול מתחיל לכאוב כל הזמן. ביקשתי מכירופרקט להיות נוכח בצילומים של הפטריוט כיוון שהם יכולים לחבר אותך חזרה תוך 15 דקות. הוא היה טס מלוס אנג’לס לדרום קרוליינה ועובד על הצוות כולו. אנשי הפעלולים אהבו את זה במיוחד.”

לס ארמסטרונג – רוכב אופניים ואלוף הטור דה פראנס. אחרי הזכייה לס אמר שהוא לא היה יכול לעשות זאת ללא העזרה של ד”ר ג’ף ספנסר, הכירופרקט שלו.

ג’ו מונטנה – “כירופרקטיקה עובדת עבורי.” שחקן פוטבול שהוביל את קבוצתו לארבע זכיות בסופר בול. שלוש פעמים MVP של הסופר בול ושחקן השנה ב 1990 הסכים להיות דובר עבור הכירופרקטיקה במדינת קליפורניה.

טייגר וודס – אחד משחקני הגולף הטובים בעולם ונמצא בצמרת ספוט זה הרבה שנים. טייגר וודס מגיע לכל תחרות עם הכירופרקט הצמוד שלו.

כירופרקטיקה מטפלת בהרבה אתלטים וביניהם

מרק מקגואייר – בייסבול

ג’רלד ווילקינס –  כדורסל – “לא ידעתי כמה אני יכול להשתפר עד שהתחלתי לראות כירופרקט. מאז שהתחלתי בטיפולי כירופרקטיקה השתפרתי בכמה דרגות מבחינה מנטאלית ופיזית.”

כדור סל – מייקל ג’ורדן, צ’ארלס בארקלי, רוברט פאריש, סקוטי פיפן

איוונדר הוליפילד – מתאגרף

פוטבול אמריקאי –  אטלנטה פלקונס , סאן פרנסיסקו 49 , דאלאס קאובויס , דנבר ברונקוס

פרד פנק – מקצוען גולף “אני באמת מאמין שכירופרקטיקה שיפרה את המשחק שלי.”

התעמלות קרקע – מארי לו ראטון, אולגה קורבוט

ג’ו גרין – אתלט, קפיצה לרוחק, דונובן ביילי – רץ 100 מ’, אלברטו חואנטורנה – רץ 400, 800 מ’

ברוס ג’נר – דקטלון, דוייט סטונס – קפיצה לגובה

גם בעולם הבידור

דויד דוקובני (תיקים באפילה), סילבסטר סטלון, רובין ויליאמס, דנזל וושינגטון, וויטני יוסטון, קים בסינגר, ריצ’רד גיר, וופי גולדברג, טד דנסן, דמי מור, סטיבן סיגל, שר, ג’רי סיינפלד,  קלינט איסטווד, לינדה המילטון, דולף לנדגרן, ליזה מינלי, שירלי מקליין, ואן הלן, מדונה, קני לוגינס, הנשרים – להקה, פיטר פרמפטון – זמר

הכירופרקט נושא בתואר דוקטור והינו מומחה בכל הקשור לאנטומיה, פיזיולוגיה ודינאמיקה של עמוד השידרה בפרט והגוף בכלל. היוועץ רק עם כירופרקט מוסמך הרשום באגודת הכירופרקטיקה הישראלית

כתיבת תגובה

גלילה למעלה
דילוג לתוכן