מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

מחוייבים לאיכות החיים
ולבריאות שלך

תאונות דרכים וצליפת שוט

צליפת שוט הוא תיאור של אופן פגיעה המתמקדת באזור הצוואר בתאונות דרכים. בצליפת שוט נפגע עמוד השדרה הצווארי כתוצאה מטלטלה לפנים ולאחור או לצדדים.

מנגנון צליפת שוט

צליפת שוט מתרחשת כשהראש והצוואר מטלטלים באופן פתאומי ובלתי צפוי בכיוון אחד ומייד נזרקים חזרה בכיוון ההפוך.
בפגיעת רכב מאחור הגוף מושלך קדימה בעוד הראש נשאר מאחור והצוואר נמתח יותר מידי בין הגוף לראש. צליפת שוט יכולה לקרות מעצירה פתאומית של הרכב כשהגוף נשאר יחסית במקום אך הראש והצוואר נזרקים ומתקפלים יותר מידי קדימה.
במרבית המקרים של פגיעות מסוג זה יש מידה מסוימת של דחיסת חוליות ודיסקים של הצוואר בשלב הראשון. בשלב שני הצוואר חווה מתיחת יתר וקיפול חזק של הצוואר. הסיבה לכך היא שבשלב ראשון מתיישר הקימור הצווארי ונדחס לאחור. השרירים מגיבים לטלטלה הראשונה על ידי משיכה לאחור בכיוון ההפוך. תגובה זו של משיכה בכיוון ההפוך גורמת לפציעה לעיתים קרובות. לעיתים פגיעת צליפת השוט משליחה את הראש בתנועה פתאומית מצד לצד וגורמת ליתר מתח ופציעה בצידי הצוואר.
פגיעות מסוג צליפת שוט הן עוד יותר מורכבות כשהראש מסובב קמעה ימינה או שמאלה בזמן התאונה וזה מסבך עוד יותר את השפעות הפציעה על הגוף.

להורים חשוב לדעת שפציעות מסוג זה לא קורות רק בתאונות דרכים. צליפת שוט יכולה לקרות כתוצאה מכוחות פתאומיים המופעלים על גוף הילד בעת פעילות ספורט, נפילה מאופניים, נפילה מכסא או מיטה וכיו”ב. כל נפילה בה יש גם טראומה ישירה לראש גורמת לפגיעה בעמוד שידרה צווארי.

דרגות הפציעה

כל פגיעות צליפת השוט שונות במקצת אחת מן השנייה כיוון שיש תנאים שונים בין תאונה אחת לשנייה. לדוגמא: לאיזה כיוון הסתכל הנהג בעת המכה, הגיל שלו או שלה, האם הנהג התכונן למכה, זמן התגובה, בריאות העצמות והחוליות לפני המכה, בריאות השרירים, הרצועות והדיסקים בין החוליות, כיוון הפגיעה של הרכב, מהירות הרכב הפוגע ועוד. למרבה הצער לחגורת הבטיחות יש השפעה מעטה להגנה מפני צליפת שוט.
בכל אופן, משענת הראש מציעה הגנה מסוימת בכיוון בו הראש נמתח לאחור בעת הפגיעה.

נזק לחוט השדרה

בגלל עובדות אלו הסימפטומים כתוצאה מצליפת שוט יכולים להיות שונים מאדם אחד לאדם. הם יכולים לנוע מכאבים ונוקשות כמעט בלתי מורגשים עד כאבים חמורים ביותר ואף מוות.
במקרים מעטים קורה שכתוצאה מהפגיעה נשברות חוליות וחוט השדרה ניזוק. נזק חמור בחוט השדרה יכול לגרום לנכות ומוות. בכל אופן, אף על פי שבמרבית המקרים בהם ניזוק חוט השדרה קיימים סימפטומים חמורים כמו: אי יכולת להניע ידיים או רגליים, נימול בגב או גפיים ואי שליטה בשלפוחית, סימפטומים אלה הם בדרך כלל זמניים והגוף חוזר לתפקוד נורמלי די מהר.

ברוב המקרים

ברוב המקרים בהם נפגע אדם מצליפת שוט הנזק נגרם בצוואר לרצועות, הגידים, השרירים ויישור החוליות.
כשחוליות יוצאות אף במקצת מהיישור שלהן הן יכולות להפעיל לחצים על העצבים העוברים ביניהן. אותם לחצים יכולים להשפיע גם על חוט השידרה בדרגות שונות ולגרום לסבלוקסציה (תת נקיעה שדרתי). סבלוקסציה היא מצב בו חוליה יוצאת ממקומה הנורמלי ומאבדת את היישור שלה עם החוליה למעלה וזו ממטה. כתוצאה מכך נוצר לחץ על מערכת העצבים וזה משפיע על הגוף כולו. אחרי הרבה שנים של למידת הנושא, קיימות סמכויות רבות המציינות שתת נקיעה של חוליות עמוד השידרה הצווארי הן הבעיה העיקרית של מרבית הפגיעות מסוג זה. כירופרקטיקה הוא המקצוע הבריאותי היחיד המתמחה באבחון וטיפול של סבלוקסציה (תת נקיעה שידרתי).

סימפטומים של צליפת שוט

סימפטומים של צליפת שוט יכולים להתחיל עם כאבים או נוקשות בצוואר, מלווים אולי בכאבי ראש מיד לאחר התאונה או מספר שעות אחר כך. יחד עם סימפטומים אלו יש אפשרות לתחושות של כאב, הירדמות, נימול ותחושות של דקירות בין השכמות, הזרועות והידיים. במקרים מסוימים יש אנשים שירגישו צלצול באוזניים, סחרחורות, ואפילו איבוד שמיעה. לפעמים גם קיימת השפעה על העיניים ומורגש כאב מאחורי גלגלי העיניים, ראיה מטושטשת, רגישות לאור, או סימפטומים אחרים הקשורים לראיה.

זעזוע מוח

זעזוע מוח קורה כשהמוח מתנגש מבפנים בדפנות הגולגולת. טלטול חזק של הראש עלול לגרום לזעזוע מוח גם אם הראש לא מתנגש כנגד הרכב מבפנים. הסימפטומים הבאים יכולים להיות מורגשים: כאבי ראש, חוסר מנוחה, עצבנות,אינסומניה (אי יכולת להירדם), מצבי רוח משתנים וכאבים שיכולים להמשך מספר ימים לאחר התאונה.

טיפול רפואי?

אדם שהיה מעורב בתאונת דרכים חייב לוודא בראש ובראשונה שאין מצב חירום המסכן את חייו, לדוגמא: שאין עצמות שבורות, שאין כלי דם קרועים ושטפי דם, שאין נזק לאיברים פנימיים, חבורות ופצעים רציניים, הלם וכיו”ב. זוהי המומחיות של המקצוע הרפואי בטיפול בנפגעי טראומה ותאונות דרכים.
לאחר שהנפגע הסיר חשש מסכנה מיידית, יש צורך דחוף לבדיקת עמוד שדרה בכדי לאתר תת נקיעה שידרתי ולחץ עצבי המהווים סכנה לבריאות הגוף, עמוד השידרה ומערכת העצבים. המומחיות של הכירופרקטור היא לאתר, לאבחן ולתקן בעיות בעמוד השידרה העלולות לגרום כאבים, חולי ולסכן את בריאות הפציינט. חשוב לציין שכירופרקטורים אינם מתנגדים לטיפול רפואי הגיוני ומנומק כראוי.
ברוב המקרים של תאונות הדרכים ותאונות מסוג צליפת שוט ידו של הטיפול הרפואי קצרה מלהושיע. לעיתים קרובות אנשים שנפגעו מצליפת שוט לא עושים יותר מאשר לחיות על כדורים ומשככי כאבים, כדורים להרגעת שרירים, מבחר סוגי תרפיות ולפעמים ניתוחים. אנשים אלו צריכים לדעת שברוב המקרים הכירופרקטיקה תפתור את הבעיה באופן מוחלט, במהירות ובבטחה ללא תרופות, סמים או ניתוחים.
מחובתו של כל אדם שעבר תאונת דרכים בארצנו לדרוש להיבדק ע”י כירופרקטור. ישנם כירופרקטורים החושבים שחוסר הידע והרצון של האורטופדים להבין את ההטבות בטיפול הכירופרקטי ולהפנות נפגעי תאונות לכירופרקט גובלים בחוסר אחריות ורשלנות רפואית.

טיפול כירופרקטי לנפגעי צליפת שוט

כל סוג של תאונה או טראומה, ברוב המקרים, גורם לסבלוקסציה בעמוד השידרה. סבלוקסציה (תת נקיעה שדרתי) היא מצב בו החוליות יוצאות מהיישור שלהן. תנועתן הנורמאלית של החוליות נפגעת עם השפעה על המפרקים, הדיסק, הרצועות הקושרות אותן, השרירים המחוברים אליהן, והחשוב מכל, מיליוני העצבים העוברים דרכן והקשורים אליהן. תזוזת החוליות מהיישור שלהן גורמת ללחץ, הרגזה והפרעה בתשדורת העצבית המעבירה פקודות מן המוח לגוף ובחזרה ומצב זה מסכן את בריאות הגוף כולו. לעיתים מצב זה הוא ללא כאב, אך בפגיעות מסוג צליפת שוט לצוואר, בגלל המבנה האנטומי, יציאה מהיישור ולחץ על העצבים גורמים לכאבים ומגבלת תנועה. משככי כאבים, כדורים להרגעת שרירים, סמי הרגעה ופיזיותרפיה נמצאו חסרי תועלת ואינם יכולים להחזיר את החוליות למקומן בכדי להקל על הלחץ במערכת השלד והמערכת העצבית. כירופרקטיקה היא המומחיות הנדרשת בכדי להחזיר את החוליות שנפגעו למקומן, לכוון וליישר מחדש את עמוד השידרה בקלות ובבטחה.

טיפול בצליפת שוט ישנה

יש אנשים שסבלו מתאונות ופגיעות צליפת שוט בעבר וכעת חשים די טוב. אולי לפעמים הם סובלים כאבי ראש, עייפות, נוקשות וכאבים קלים, אך האם הם מודעים למה שקורה בפנים בתוך גופם? האם הם צריכים להיבדק ע”י כירופרקט? התשובה היא כן!
רופא המשפחה או האורטופד שלחו את האדם לביתו לאחר שהזמינו מספר רחב של צילומי רנטגן ומצאו שדבר לא נשבר. אף על פי כן עדיין קיים מצב שעמוד השידרה מבחינת מיבנה הוא רעוע ואינו יציב ומאוזן. במרבית המקרים זהו הבסיס להתפתחות של בעיות דיסק, תופעות ניווניות,שחיקת מפרקים, סחוס ועצם (ארטריטיס) הרבה שנים לאחר התאונה והטיפול התרופתי. בעיות אלה יכולות להימנע עם בדיקה וטיפול של כירופרקטור המכוון ומחזיר את חוליות עמוד השידרה למקומן. ללא שלמות ותפקוד תקין של החוליות עמוד השידרה לא יחלים כראוי. למשך זמן לא יורגשו הסימפטומים, אך בהמשך יתפתחו בעיות חמורות יותר.

סבלוקסציה - תת נקיעה שדרתי

תת נקיעה שידרתי היא התופעה הכי פחות מאובחנת בעולם הרפואה כיום. תופעה זו המערבת פגיעה בחוליות, מפרקים, עצבים ושרירים משפיעה על בריאות הגוף כולו ובאה לידי ביטוי בשבירה הדרגתית בתפקוד הגוף, כאבים וחולי. צליפת שוט היא דוגמא דרמתית הגורמת לתת נקיעה שידרתי. זהו הסוג הנוצר כתוצאה מתאונה או טראומה הנגרמים בפתאומיות. תת נקיעה שידרתי יכול להיגרם ע”י מתחים אמוציונליים ומתחים אחרים הנבנים בהדרגה, יום אחר יום – אלו נקראים מיקרו טראומה. דוגמאות למתחים מסוג מיקרו טראומה כוללים: יציבה לקויה, תנוחות שינה גרועות, שרירים חלשים, תזונה רעה, תנוחת ישיבה לקויה וכיו”ב. אפילו טיפול שיניים רחב יכול לגרום לחוסר איזון ויישור של הגולגולת וחוליות הצוואר.

כירופרקט נושא בתואר דוקטור והינו מומחה בכל הקשור לאנטומיה, פיזיולוגיה ודינאמיקה של עמוד השידרה בפרט והגוף בכלל. מומלץ להיוועץ רק עם כירופרקט מוסמך הרשום באגודת הכירופרקטיקה הישראלית.

אגודת הכירופרקטיקה מודעת למספרם הרב של נפגעי תאונות הדרכים במדינת ישראל ומפצירה בכל אדם שעבר תאונת דרכים להיבדק ע”י כירופרקט באזור מגוריו. 

כתיבת תגובה

גלילה למעלה
דילוג לתוכן